Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından doğrudan yetkilendirilmiş olan firmamız tarafından asbest testi hizmeti alabilirsiniz.

Asbest Testi

Hem geçmiş dönemlerde hem de günümüzde yapıları daha güçlü hale getirmek için kullanılan çok sayıda kimyasal madde vardır. Ancak bu kimyasal maddelerin bazıları insan sağlığı açısından büyük riskler taşımaktadır. Türkiye’de 1950 ve 2000 yılları arasında yoğun olarak kullanılan 2010 yılında ise kullanımı yasak hale getirilen asbest maddesi de bu türden bir kimyasaldır. Yapıların daha uzun ömürlü olmasına neden olsa da insan sağlığını tehdit edici bir madde olan asbestin varlığının tespit edilmesi için asbest testi yapılmaktadır. Özellikle kentsel dönüşme girecek olan evlerde asbest kullanılmış olması, birtakım farklı prosedürlerin uygulanmasına neden olmaktadır.


Asbest Testi Neden Gereklidir?

Asbest testi her şeyden önce insan sağlığının korunması açısından gereklidir. Asbest maddesi bir bütün olarak kaldığında çok fazla zararlı değildir ancak sökülme ya da parçalanma gibi durumlarda lifli yapısı ortaya çıkan asbest, kişilere büyük zarar vermektedir. Tek başına asbest bir kişinin sigaranın verdiği zararın 10 katını verebilir. Bu yönüyle de asbestin en çok neden olduğu hastalık akciğer kanseridir. Akciğer kanserinin yanı sıra diğer solunum yolu hastalıklarına da bu madde neden olmaktadır. Zarar verici etkilerinin önüne geçebilmek açısından bu malzemenin varlığının tespit edilmesi son derece önemli bir durumdur.

istanbul asbest testi firmaları ve fiyatları

Asbest Testi Kimler Tarafından Yapılır?

Asbest varlığını tespit edebilmek için yapılması gereken test, yapı güvenliği ve deneyim firmaları tarafından yapılmalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından doğrudan yetkilendirilmiş olan bu firmalar, asbest testi de dahil olmak üzere yapılar için gerekli olan her türlü testi sağlamaktadır. Uzun yıllardan beri bu konuda hizmet veren firmamız da hem asbest varlığının belirlenmesi hem de gerekli olan diğer yapı testlerinin yapılması konusunda yetkili ve deneyimlidir. Dilerseniz bu hizmeti firmamızdan alabilir ve yapılarınızda asbest kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilirsiniz. Firmamıza internet sitemiz üzerinden ya da internet sitemizde yer alan telefon numaralarımızdan ulaşabilir ve konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 
Kentsel Dönüşümde Asbest Testinin Önemi


Şehirlerin ve yapıların daha güvenli hale getirilmesi, depreme karşı dayanıklılığın artırılması açısından son dönemlerde başvurulan en etkili yollardan biri olan kentsel dönüşüm işlemlerinin yapılması sırasında asbest varlığı büyük bir tehlike arz etmektedir. Hem asbestin sökülmesi esnasında ortamda bulunan kişiler hem de söküm sonrası alınan hafriyatın döküldüğü çevrede bulunan insanlar bu maddeden kötü bir şekilde etkilenmektedir. Bu yüzden de yapılar sökülmeden önce mutlaka asbest varlığını tespit etmek için test yapılmalıdır. Günümüzde yeni yapılan binalarda asbest kullanımı yasaktır ancak yıkılacak olan binalar için böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak kişiler hem kendi sağlıkları için hem de çevrede bulunan diğer insanların sağlığı için bu testi mutlaka yaptırmalıdır. Yapılan testte asbest varlığının tespit edilmesi durumunda öncelikle asbest içeren parçaların doğru bir şekilde sökülerek yapıdan ayrılması ve güvenli bir şekilde uzaklaştırılması gereklidir.


Asbest Testi Fiyatları

Kentsel dönüşüm projelerinin büyük bir ivme kazanması ve bu projelerin yapılması açısından pek çok aşamada yapı denetimine ihtiyaç duyulmasından dolayı yapı denetim firmalarının sayısı oldukça artmıştır. Bu yüzden de asbest varlığı tespiti için yapılacak olan test açısından net bir rakam belirtmek mümkün değildir. Müşteri memnuniyetinin en önemli basamaklarından birinin de uygun fiyat olduğunun bilincinde olan firmamız, gerekli olan tüm yapı denetim testlerini en uygun fiyatlarla müşterilerine sağlıyor. Firmamızın avantajlı fiyatlarından yararlanmak ve dilerseniz net bir fiyat bilgisi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.