Kentsel dönüşüm şartları nelerdir? İşte bu soruların cevabı ve kentsel dönüşüm dönüşüm hizmetlerinden yararlanmak ve daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Güçlü bir deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye’de yapıların sağlamlığı hayati derecede önem arz etmektedir. Özellikle fay hatlarının yoğun olarak geçtiği bölgelerde bulunan eskimiş evler, olası bir depremde yıkılarak can ve mal kayıplarının meydana gelmesine neden olacağından yenilenmesi gereklidir. Bu yenileme işlemlerinin sağlanması açısından devletin de verdiği birtakım destekler ile birlikte kentsel dönüşüm denilen yeni bir olgu ortaya çıkmıştır. Eski evlerin yıkılarak yerine yenilerinin yapılmasını ifade eden bu yöntem, çok yönlü avantaj sağlamaktadır. Firmamız da bu konuda profesyonel hizmetler ile kentlerin yenilenmesine katkı sağlamaktadır. Firmamızın sunduğu kentsel dönüşüm hizmetlerinden yararlanmak ve daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 
Kimler Kentsel Dönüşüm Yapabilir ?


Kentsel dönüşüm son derece yararlı bir işlemdir. Ancak bu işlemi herkesin kafasına göre yapması söz konusu değildir. Özellikle devlet teşvikinden yararlanmak söz konusu olduğu zaman mutlaka bu işi yapmaya yetkili olan bir müteahhitlik firmasından hizmet alınması gereklidir. Dönüşüm işlemi yapılırken mevcut standartlara uyulması ve şehrin imar planına uyulması açısından da bu hizmetin müteahhitlik firmalarından alınmasının önemi büyüktür. Uzun yıllardan beri inşaat alanında müşterilerine sağlam yapılar yaparak teslim eden firmamız, bu konuda da en güzel dönüşüm projeleri ile hizmet vermektedir. Sürecin en başından en sonuna kadar aktif olarak ilgilenen ve anahtar teslim olarak daire teslim eden firmamızdan bu konuda destek alarak başarılı bir dönüşüm hizmeti alabilirsiniz.

istanbul kentsel dönüşüm başvuru

Kentsel Dönüşüm Aşamaları
 
Bu konuda herhangi bir deneyimi olmayanlar ya da sürecin nasıl işleyeceğini bilmeyenler açısından kentsel dönüşüm son derece zahmetli bir iştir. Belirli bazı hususların yerine getirilmesi ve aşamaların takip edilmesi gereklidir. Kentsel dönüşümün ilk aşaması olarak binalar için deprem raporu alınmasıdır. Bunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan firmalar hizmet sağlamaktadır. Eğer deprem raporu için alınan numunelerde yapının riskli olduğuna karar verilirse, her şehirde bulunan başkanlıklar üzerinden kentsel dönüşüm başvurusu yapmak gereklidir. Bu başvurular neticesinde belirli bir oranda devlet teşvikinden ve kredilerden yararlanmak da mümkündür. Devlet tarafından verilecek olan krediler, inşat işlerinin yürütülmesi açısından doğrudan müteahhit firmanın hesabına yatırılmaktadır. Ev sahipleri bu aşamada istedikleri müteahhit firma ile anlaşarak dönüşüm hizmeti alabilirler.

 
Kentsel Dönüşümde Kira Desteği
 
Kentsel dönüşümün devlet açısından önem arz etmesi nedeni ile bu işlem için birçok destek sağlanmaktadır. Bu destekler arasında kira yardımı da ön plana çıkmaktadır. Evleri dönüşüm kapsamında yıkılacak olan kişilerin bu süre zarfında oturacakları evlerin kiralarını ödemelerinde yardımcı olmak maksadı ile devlet ev sahiplerine kira yardımı yapmaktadır. Kira yardımı almak için de her şehirde bulunan başkanlıklara başvuru yapmak gereklidir. Ancak bunun için öncelikle dönüşüm projesinin onay almış olması ve ev sahiplerinin de evlerini boşaltmış olması gereklidir. Kira yardımı yaklaşık olarak 18 ay devam etmektedir.

kentsel dönüşüm şartları nelerdir

Kentsel Dönüşümün Avantajları

Kentsel dönüşümün avantajları çok yönlüdür. Hem ev sahipleri açısından, hem çevre ve mimari açısından bu işlem son derece önemlidir. En büyük avantajı deprem riskine karşı daha dayanıklı binaların elde edilmesidir. Bu sayede deprem esnasında meydana gelebilecek can ve mal kayıpları büyük ölçüde engellenmektedir. Diğer bir avantaj olarak şehirlerin daha modern bir yüze sahip olmalarından ve çevre düzenlemesine sahip olan yeni mimarilerin ortaya çıkmasından söz etmek mümkündür. Dilerseniz siz de firmamız ile iletişime geçerek dönüşüm hizmetlerimizden yaralanabilir ve firmamızın ortaklığı ile sağlam yapılarak kavuşabilirsiniz. İrtibat numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçmeniz mümkündür.