Bakanlık yetkisi ile bu konuda hizmet veren firmamız, uygun fiyat seçenekleri ile her türlü yapı denetim ve yapı malzeme analizi hizmetini sunmaktadır.

Yapı Malzeme Analizi

Yapılarda kullanılan malzemeler zaman içerisinde deformasyona uğrayabilir ya da işlevini kaybedebilir. Bu da doğrudan yapıların dayanıklılığının kaybolmasına neden olur. Özellikle Türkiye gibi deprem kuşağında olan bir ülkede bu durum büyük bir sorun arz etmektedir. Yapı malzemelerinin ve dolayısıyla yapının sağlam olmaması durumunda, meydana gelebilecek sarsıntılarda can ve mal kayıplarının yaşanması kaçınılmazdır. Yapılarda kullanılan malzemelerin mevcut durumunu belirlemek için yapı malzeme analizi yönteminden yararlanılmaktadır. Bu analiz sayesinde yapıların dayanıklılığına dair gerekli olan bilgiler elde edilir.


Yapı Malzeme Analizine Neden Gerek Duyulur?

Yapı malzeme analizi farklı nedenlerden dolayı başvurulan bir test yöntemdir. Binaların mevcut durumlarının belirlenmesi ve eğer yetersizse gerekli olan güçlendirmelerin yapılabilmesi açısından bu analiz önemlidir. Yapının test aşamasında kullanılan malzemenin mevcut durumunun belirlenmesi, güçlendirmenin hangi derecede ve ne şekillerde yapılacağına dair bir yol haritası belirlenmesine olanak sağlamaktadır. Yapı malzemelerinin analiz edilmesi yalnızca sonradan yapılan bir test de değildir. Binanın yapımı esnasında da kullanılan malzemelerin kalitesinin belirlenmesi açısından bu teste başvurulabilir. Uzun yıllardan beri bu konuda müşterilerine kaliteli hizmetler sunan firmamız da talep edilmesi durumunda bu testin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Firmamız ile internet sitemiz üzerinden ya da internet sitemizde yer alan telefon numaralarımızdan iletişime geçmeniz mümkündür.

 
Yapı Malzeme Analizi Kim Tarafından Yapılır?


Yapılarda malzeme analizi yapılacağı zaman bu konuda yetkili olan kurumlardan hizmet alınmalıdır. Yapı kalitesi ve yapı ile ilgili her konuda yetkili olan tek makam Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır. Ancak bakanlık tüm inşaatlarda tek tek analiz yağma şansına sahip olmadığı için bu konuda birtakım yapı denetim firmalarını yetkili kılmıştır. Yapı denetim konusunda yetkili olan bu firmalar, bakanlık adına gerekli olan testleri yaparak neticesinde de rapor hazırlamaktadır. Hazırlanan bu raporlar resmi olarak ihtiyaç duyulan her alanda kullanılabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki almış olan firmamız da her türlü yapı denetim ve test hizmetini müşterilerine sunuyor.Kentsel Dönüşümde Yapı Malzeme Analizinin Önemi

Son dönemlerde depreme karşı yüksek duyarlılığın oluşması ve riskli binaların daha sağlam olanlar ile değiştirilmesi amacı ile ortaya çıkan kentsel dönüşüm uygulamaları, depremlerde meydana gelebilecek kayıpların önlenmesi açısından son derece önemlidir. Kentsel dönüşüm işlemlerinin yapılabilmesi ve bir bütün olarak Türkiye’nin daha sağlam yapılara kavuşması açısından devlet de kentsel dönüşüm projeleri için hem kredi hem de hibeler ile destek sağlamaktadır. Kentsel dönüşüme girecek olan yapıların belirlenmesi açısından birtakım testlerin yapılması zorunludur. Bu testlerden biri de yapı malzeme analizi adı verilen ve yapılarda kullanılan malzemelerin mevcut durumlarının belirlenmesi amacı ile başvurulan yöntemdir. Yapılan malzeme kalite analizinin sonrasında bir rapor hazırlanır ve sunulur. Diğer testlerle birlikte bir bütün olarak yapılan değerlendirmeler neticesinde yapının kentsel dönüşme girip girmediğine yetkili makamlar tarafından karar verilir.


Yapı Malzeme Analizi Ücretleri

Yapı malzemelerinin analiz edilmesi için yapılacak olan test, özel denetim merkezleri tarafından yapıldığı için ücrete tabidir. Bu analizi yaptırmak isteyen kişiler öncelikle ücretini ödemeli sonra da firma personelinin testi yapmasını beklemelidir. Bu konuda hizmet veren çok sayıda firma olmasından dolayı, yapı malzemelerinin analiz edilmesi için alınacak ücret de değişiklik göstermektedir. Bakanlık yetkisi ile bu konuda hizmet veren firmamız, uzun yıllardan beri müşterilerine uygun fiyat seçenekleri ile her türlü yapı denetim ve değerlendirme hizmetini sunmaktadır. Firmamızın ayrıcalıklı fiyatlarından yararlanmak ve bu hizmetleri almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.